Yer Altı Yer Üstüne Çıksa

Yer altı, yer üstüne çıksaydı ne olurdu? Burada, yer altı dediğimiz, kanalizasyon sistemleridir. İnsanlar için pek içi açıcı olmamasından ötürü, kanalizasyon sistemleri, çalışanlar ve sorumluları dışında pek fazla kimsenin umurunda olmamaktadır. Sadece, insanlar, şehirlerde dolaşırken burunlarına kötü kokular geldiği zaman kanalizasyonları hatırlamaktadır.

Kanalizasyon Üst Yapıya Alınıyor

Kanalizasyonların üstyapı sistemlerine alındığını düşünün, aslında bu o kadarda kötü olmazdı. Çünkü kanalizasyonların altyapıları, özellikle de kaçılması gereken çukurlar, yüksek maliyet ve işçilik gerektirmektedir. Üstyapıya alınan kanalizasyonlardaki pis su akışını insanlar her geçen gün izlese, muhtemelen gereksiz sarfiyattan kaçınırdı. Altyapıyı yukarıya aldık, peki ya üstyapı aşağıda olsa ne olurdu? Bu sefer de, insanlar atmosfere hasret kalır mıydı? Tüm yaşantımız yer altında geçse insanlığın fikirlerinde değişiklik olur muydu? Bu soruların cevabı aslında basit, yer altını da insanlar yaşanmaz hale kısa sürede getirirdi. İnsanlar olarak düşünmemiz gereken en önemli şey, yaşadığımız doğaya saygı duymak ve yaşanılabilir ortamımızı olabildiğince korumak olmalıdır.

İnsanlar, başka gezegenleri keşfetmek için harcanan yüz milyarca doları, yaşadığımız dünyayı korumak için harcasa, çok daha huzurlu bir dünya, hayal olmaktan çıkabilir ve gerçek olabilirdi. Fakat, tüketmenin sonu yok. Bu yüzden, insanoğlu, tüketip bitireceği başka gezegenleri, şu an olmasa bile ilerleyen yüz yıllarda bulabilir. Kim bilir, belki o zamana kadar insanlık kendini bitirmiş ve bir damla suyu arar hale gelmiş de olabilir.

Artık Kanalizasyon Dedik mi Düşünmek Gerek

Yarattığımız atık o kadar büyük ki, temizlemeye yetecek kadar enerjiye bile sahip değiliz. Gelişmiş ülkelerin atıklarını geri dönüştürebildiklerini düşünebilirsiniz. Ancak, dünyanın üçte ikisinin fakirlik çektiği ortamda, pek çok ülke insanının, değil atıklarını arıtmaya, bir lokma ekmek bile bulmaya yetecek geliri yok. Bu nedenle, dünyanın küçük bir kısmının yapabildiği geri dönüşümü, ne yazık ki, büyük bir kısım yapamamaktadır. Yapılan bir takım gereksiz bilimsel ve kimyasal harcamaları, dünyanın geri kalan bölümünü iyileştirmek için harcasa insanlık, kendine en büyük iyiliği yapmış olur aslında. Ama maalesef zengin insanların, bu zenginliği paylaşmaktaki cimriliği, kendini zengin denilen ülkelerde de göstermektedir.