New York Kanalizasyonları

Dünyanın belki de en büyük kanalizasyon sistemlerine sahip şehri New York, hepimizin Hollywood filmlerinden de görmeye aşina olduğu yerlerdir. İnanılmaz boyutlarda ki kanalizasyon sistemlerinde, bir birinden büyük ve karışık tüneller bulunmaktadır. Bu tüneller öyle büyüktür ki neredeyse için de otobüsle bile dolaşabilirsiniz.

Büyük Bir Bütçe İşi

New Yok şehrinin yaklaşık olarak 2019 yılı için 92 milyar dolarlık bir bütçesi vardır. Buda neredeyse hatırı sayılı bir ülkenin GSYH’sından büyüktür. Bu kadar büyük bir bütçe ile ülkeler kurabilir, ya da çok büyük yatırımlar yapabilirsiniz. Hali hazırda çok büyük bir alt yapıya sahip olan bu şehrin, alt yapı ve onarım işlerine bütçeden büyük bir pay ayrılır. Ülkenin yer altı operasyonlarına harcadığı miktar yaklaşık 5 milyar dolar civarındadır. Sadece bu bile İstanbul gibi büyük bir şehrin toplam bütçesinden çok daha fazla bir miktardır. Yeri gelmişken İstanbul’un 2019 yılı bütçesi 23,8 milyar TL’dir, bu da şu an ki dolar kuruyla yaklaşık 3,96 milyar dolara denk gelmektedir. New York alt yapısının neden bu kadar gelişmiş ve büyük olduğunun kanıtı gibidir bu miktar. New York belediyesi bu işlerin yürütülmesi için de, yaklaşık 30.000 kişiye istihdam sağlar.

Nedir Bu Yer Altından gelen Buhar

Evet, New York’a gittiyseniz bazı bölgelerde, özellikle de Manhattan bölgesinde, mazgallardan çıkan buhar alışık olmadığımız bir durumdur. Bilmeyenler için kötü bir durum olarak anlaşılan bu buhar, aslında birçok binanın ısıtılmasında kullanılır. Sistem New York’un gelişmeye başladığı 1800’lü yılların sonuna doğru inşa edilmiştir. Bu sistem sayesinde günümüzde yaklaşık 2000 bina ısıtılmaktadır. Sistem ısının dağıtılmasında su sistemlerine oranla çok daha hızlıdır. Fakat çalışması çok gürültülüdür.

Alt yapı projeleri şehirleşme de önden planlanması gereken ve detaylı mühendisliği içeren bir süreçtir. Bu sebeple şehrin kanalizasyon sistemi inşa edilirken sadece günümüz hesabı değil geleceğin hesabı da işin içine katılmalıdır. Aksi takdirde bozulan doğa yapısı gelecekte birçok şehir de yıkıma sebep olabilir. Bu nedenle 1800 yılında inşasına başlanan New York alt yapısı, gerçekten de belediyeciler tarafından görülmesi gereken ve birçok dersin çıkarılabileceği bir yerdir.