Kanalizasyonların Temiz Tutulması

Kanalizasyonların bakımı şehirde yaşayan insanlar için büyük önem arz etmektedir. Çünkü buralardan yayılabilecek hastalıklar insan sağlığına tehdit oluşturur. Aynı zamanda lağımlarda yaşayan bazı canlılarda insan hayatına tehdit oluşturabilmektedir. Bunlardan en bilineni ise lağım fareleridir.

Farelerden Çoğu İnsan Korkar

Farelerden birçok insan korkar özellikle de kadınlar ve çocuklar için çok daha dayanılmazdır, fareler. Şehirlerde yer yer kanalizasyon kapaklarının çevrelerinde, bina etraflarında ya da gıda üretilen yerlerde sık sık bu hayvanlara rastlanabilir. Fakat bulunduğunuz bölgede çok fazla bu canlılar ile karşılaşıyorsanız bir sıkıntı olma ihtimali yüksektir. Özellikle gündüzleri yuvalarından çok fazla çıkmayan bu canlılar, gündüzleri de sık sık görünmeye başladıysa, belediye ekiplerine derhal haber vermeniz gerekmektedir.

Bilindiği üzere fareler çok hızlı üreyebilir. Bu sebeple nüfuslarında aşırı bir artış yaşanmaması için belediye ekipleri ya da yetkili kurumlarca düzenli zehirlenme yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde fare istilası korkutucu boyutlara varabilir. Unutulmamalıdır ki, fareler başının sığdığı her delikten rahatlıkla girebilir. Bunu başarabilmesinde ki en büyük etken ise, kaburgalarının kolayca küçülebilmesidir. Bu çabuk yayılan ve her delikten çıkabilen farelerin kontrol altında tutulmasında yetkili kurumlara büyük iş düşmektedir.

Bulaşabilecek Hastalıklar

Farelerden ölümcül hastalıklar bulaşabilir. Özellikle lağım farelerinin bulundukları ortam gereğince taşıdığı binlerce virüs insan sağlığı için çok tehlikeli olabilir. Bu doğabilecek hastalıklardan başlıcaları ise;

  • Hıyarcıklı veba; kara ölüm diye de tanınan bu hastalık eski tarihlerden bu yana insanların başına bela olmuştur. Orta Çağ Avrupa’sının nüfusunun yaklaşık üçte birini çok kısa sürede yok etmiştir. Her ne kadar artık yok olmuş ve antibiyotikler ile tedavi edilebilse de. Afrika da hale görülebilmektedir. Fareler tarafından da bulaşabilen bu hastalık, aslında farenin kendisinden değil taşıdığı pirelerden bulaşır.
  • Hantavirüs; böbrek sendromlu kanamalı ateş olarak adlandırılan bu hastalık farelerin pisliğinin koklanması ile bulaşır. Öldürücü bir virüs olmamasına rağmen, az da olsa ölüm ihtimalini barındırır. Ülkemizde pek fazla rastlanmaz.
  • Tifüs de taşıyabileceği bir diğer hastalık türlerindendir.

Daha bir çok virüs ve kötü bakterileri taşıyabilen bu hayvanların, şehir ve kırsal alanlarda yaşamı olumsuz etkilememesi için sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir.