Türkiye’de Kanalizasyon Alt Yapı Sorunu

Türkiye alt yapı çalışmalarına çok geç başlayan ülkelerden biri. Hızlı bir şekilde büyüyen ve çarpıklaşan şehirlerde önceden planlanmayan alt yapılar şu an büyük bir sorun halini almış durumda. Her ne kadar bazı belediyeler de alt yapı çalışmaları çok iyi yapılıyor gibi gözükse de şehrin kanalizasyon suları halen yağmur suları ile karışmakta ve bazı bölgelerde yaşanan taşmalar da ciddi sağlık sorunlara sebebiyet vermektedir.

İnsanlar avcı toplayıcı dönemlerden çıkalı binlerce yıl geçti ve yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte artık insan sorunlarına bir yenisi daha ekledi, o da dışkıların nereye gideceği problemi. Bu problem günümüzde de ciddi bir sıkıntı. Çünkü şehirleşme de alt yapı en büyük yatırımlardan biri ve bunu zamanında çözebilmiş ülkeler çok daha az sıkıntı ile yüzleşmektedir.

Bugün bile binlerce yıl öncesinde yapılan kanalizasyon sistemleri kullanılmakta ve günümüzde yapılanlardan bile çok daha akıllıca inşa edilenleri mevcut. Tuvaletin tarihine bakacak olursak da bunun ilk medenileşme adımlarının atıldığı Mezopotamya, Anadolu ve Eski Mısır da görmek mümkün. Türkiye’de örnek olarak tarihi 2.000 yıl öncesine dayanan Tripolis Antik Kentinin inşa ettiği kanalizasyon sistemi Denizli’nin ilçesi Buldan’da bugünde hizmet vermeye devam etmektedir.

Önemli bir diğer husus ise yağmur sularının şehir kanalizasyon sistemlerinde atık suları ile karışması sonucu bu sulardan istenilen verimin sağlanamaması ya da maalesef pis sular ile birlikte denizlerimize boşaltılması. Özellikle de tarım yapılan bölgeler de yağmur sularının şehir sistemlerinden çıkıp ayrı bir yerde toplanamaması, binlerce metre küp suyun boşa gitmesine neden oluyor.

Tarımda susuzluğun giderek arttığı bir çağda bu suların kullanılabilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Fakat ne yazık ki geri dönüşümde çok düşük bir bilince sahip toplumumuzda bu da boşa harcadığımız ve birçoğumuzun önemsemediği bir sorun. Bir diğer problem ise belediye seçimlerinin yapıldığı dönemlerde birçok adayın bu problemleri dile getirmemesi. Toplumda her alanda olduğu gibi, kanalizasyon sistemi deyip geçmeden, bu alanda da bir toplumsal bilinç yaratmak ülkenin geleceği için çok önemli bir olgu.