Kanalizasyon Sistemi İnşa Etmek

Kanalizasyon sistemi diğer adıyla lağım döşemi inşa edilirken en ince ayrıntısına kadar düşünülmeli ve kullanılan borular çok sağlam olmalıdır. Çünkü yetersiz, ucuz ve kötü bir proje ile inşa edilen kanalizasyon sistemleri büyük maddi problemlere yol açmaktadır. Bu da halihazırda toplanan vergiler ile yapılan alt yapının tekrar bireylerin cebine olumsuz yansıması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kötü yapılan kanalizasyon sistemlerinden yayılan pis kokular ise, şehrin huzurunu da bozmakta, insanların rahatça dolaşmasını engellemektedir.

Yüksek gelir düzeyine sahip Avrupa ülkelerinde çok iyi alt yapı sistemleri bulunmaktadır. Hatta öyle ki, bir çok atık su belli bölgelerde toplanmakta, belli bir filtreleme ve ayrıştırma aşamasından sonra sisteme tekrar verilmektedir. Birçok yerde de sulama sistemi olarak tarımda kullanılmaktadır. Avrupa da ki birçok modern alt yapı sistemler ise yıllar önce yapılmış ve günümüzde halen kullanılmaktadır.

Kanalizasyon sistemleri sadece atık suların toplanması ve iletilmesi değil aynı zamanda aşırı yağmur sonucu taşmaları da engelleyen sistemlerdir. Bu nedenle bölgeye düşen metre kare başına yağmur miktarı çok iyi hesaplanmalı ve sistem buna göre inşa edilmelidir. Maalesef Türkiye’de bölgeye uygun kanalizasyon sistemleri, çağımızda mühendisliğin çok gelişmiş olmasına rağmen, halen yetersiz inşa edilmekte ve akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır.

Dünya da bilinen en iyi kanalizasyon sistemleri ise ABD, İngiltere ve Fransa da olduğu söylenmektedir. Hatta bir çoğunun içinde otomobile ile rahatça dolaşabileceğiniz sistemler mevcut. Milattan önce bile özellikle Mezopotamya’da, öyle inşa edilmiş yüksek mühendislik harikası kanalizasyon sistemleri mevcut ki, birçok ülkeden akademisyen ve mühendis bunları görmek için buralara akın etmektedir.

Bu atık sular nereye gidiyor sorusu herkesin çok kafa yormadığı bir konu olsa gerek sokakta dolaşırken altımızda da bir yandan büyük bir akış var. Köylerde ise durum biraz farklı; halen eski sistemler kullanılmakta ve pis su evlerin altında kazılan çukurlara gitmektedir. Türkiye’de şehirlerde ise artık modern teknoloji kullanılmakta ve atık su borularında ki pompalar aracılığı ile yüksek teknolojili artıma merkezlerine toplanarak pis su arıtılmakta ve sisteme tekrar entegre edilmektedir. Tabi bu tip sistemler halen tüm şehirlerimiz de yaygın ve etkin kullanılamamaktadır.