Kanalizasyon çalışmalarının önemi

Şehirler de yaşam durmaksızın akıyor ve bu yaşam sürekli enerjiye ihtiyaç duymakta. Fakat alınan bu enerjiyi hem üretmek, hem tüketmek, hem de atmak gerekmektedir. Maalesef işin en zor kısımlarından biride bu enerjinin atık olarak insan hayatına geri dönmesidir. Çünkü geri dönen bu atıkla ne yapacağımız konusunda çok fazla fikir sahibi değiliz.

Nasıl ki enerji santrallerinde üretilen enerji bir atık yaratıyorsa, insanların da vücutlarına aldıkları enerji de büyük bir atık yaratmaktadır. Bu atığın toplanması ve sonrasında boşaltılması ise büyük alt yapı projeleri gerektirmektedir. Artık modern teknoloji ile beraber gelişen kanalizasyon sistemleri bu atıkların kolayca toplanmasını sağlanmakta ve sisteme tekrar geri döndürülmesini kolaylaştırmaktadır. Doğru bir şekilde inşa edilmeyen kanalizasyon sistemleri taşmalara sebebiyet vermekte ve birçok şehirde maddi kayıplara neden olmaktadır.

Birçoğumuzun aklına günlük yaşamımız da kanalizasyon sistemleri ile ilgili pek fazla bir şey gelmez. Hatta işimize pek gelmediği için, haberlerde ya da her hangi bir dijital mercide de sıklıkla karşılaşmayız. Fakat şehirde yürürken burnumuza aşağılardan kanalizasyonunhayatımızaetkisi kötü kokular geldiğinde anlarız ki, kanalizasyon sistemleri hayatımızı sürdürebilmemiz için önemli bir sosyal mühendislik projesi. Çünkü dışarıdan kötü kokular gelen bir şehirde, insan ne dışarı çıkmak ister, ne de herhangi bir şey yapmak. İnsan kötü kokuların geldiği ortamı hızlı bir şekilde terk etmek ister. İşte bu sebeple kanalizasyon sistemleri şehir yaşamları için hayati bir öneme sahiptir.

Kanalizasyon sistemlerin önemi kadar bu sistemlerin bakımı ve temizliği de çok önemlidir. Bazen şehir sokaklarında oradan oraya koşuştururken rögar kapaklarının başında çalışan işçileri görmeyiz. Aslında o an, toplumun bu pis kokulardan rahatsız olmaması için canla başla çalışmaktadırlar. Hayatlarını hiç bilmediğimiz şekilde tehlikeye atan bu işçilerin hakkını vermemiz gerekir. Ayrıca kanalizasyon bakımları düzenli bir şekilde yapılmadığı durumlarda, kötü kokular dışında, aynı zamanda tıkanmalara bağlı taşmalar da yaşanabilir. Özellikle fırtınalı ve yağmurlu günlerde kendini gösteren bu durum, kanalizasyonların yanlış ve yetersiz bakımından ötürü patlamalara neden olmaktadır. Şehirlerde belediyeciliğin en önemli yapı taşı olan bu sistemler ne kadar iyi olursa, yatırımların boşa gitmediği de şehirde yaşayan insanlar tarafından rahatlıkla anlaşılabilir.