Kanalizasyon Çalışmalarında Ölümler

Kanalizasyon çalışmalarında gerçekleşen ölümler yalnız bakım ve onarım değil aynı zamanda kazı ve inşaat kısmında da yaşanmaktadır. Bu sebeple inşaat aşamasında yaşanan bilinçsiz çalışmalar da bu konuda tehlike arz etmektedir. Yakın zamanda giderek artan ölümler kanalizasyon çalışanlarının güvenliği konusunda ki endişeleri de beraberinde getirmektedir.

2013 yılında yaşanan kaza tüm Türkiye’de yaşanan ölümlü iş kazalarına ders niteliğinde olmuş ve çalışanların güvenlik konusunda ne kadar tedbirsiz davrandığını gözler önüne sermişti. Metan gazı zehirlenmesi ile başlayan olayda, sıkışan arkadaşlarını kurtarmaya inen kişilerde gazdan etkilenerek suya düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti.

Metan gazı zehirlenmeleri bu tip kazalarda en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında gelir. Aslında zehirli olarak bilinen bu gaz, oksijen oranının üstüne çıktığı yerlerde boğucu özellik gösterir. Patlayıcı olması özelliği ile de yüksek tehlike içermektedir. Doğal gazın etkili bileşenlerinden olan metan, çalışma yapılacak yerlerde önceden ölçülmesi ve gaz maskesi takılmasını gerektirir.

Ülkemiz de maalesef inşaat işlerinde kanalizasyondaçalışma çalışanların eğitim seviyesinin çok düşük olması ve verilen eğitimlerin de bu kişiler tarafından tam olarak anlaşılamamasına ve ölümlü kazaların artmasına neden olmaktadır. İş güvenliği konusunda artırılan devlet önlemlerine rağmen, şirketlerde yeterli denetim olmaması ve denetim yapan bir takım işgüzar firmaların rüşvet almasından dolayı, denetimler güvenli bir şekilde yerine getirilememektedir. Aslında ülkemiz adına acı bir gerçekte, eğitimli birçok kişinin cahilce hareket ederek insan yaşamını hiçe saymasıdır.

Dünya da öyle ülkeler var ki kanalizasyon çalışmalarında hiç bir önlem alınmamakta ve çalışanlar adeta ölümle dans etmektedirler. Örnek olarak Hindistan, bu konuda en geri kalmış ülkelerden biridir. Yetersiz ve kötü kanalizasyon sistemleri bu ülkede büyük bir sorundur. Dünyanın bir ucundan merak edip bu ülkeyi ziyaret eden ve sonrasında pişman olan insan sayısı çoktur. Burada çalışanlar kanalizasyon temizliğinden nispeten diğer işçiliklere göre yüksek gelir elde edebildiği ve herkesin yanaşmadığı bir meslek olduğu için, büyük risk alırlar. Her yıl Hindistan da kanalizasyon işlerinde yüzden fazla insan hayatını kaybetmektedir. Öyle ki bırakın gaz maskesi ya da benzeri ekipmanları, çıplak bir biçim de bu kanalizasyonlar da çalışan insanları görebilirsiniz.