Vidanjörler yani boşaltıcılar

İngilizce de vakum kamyonu olarak geçen vidanjörler, tıkanmış ve temizlenmesi gereken yerlere hızlı bir şekilde müdahale etme araçlarıdır. Vidanjörlerin arka kısmında silindirik bir tank ve bu tankın içini dolduracak emme pompaları mevcuttur. Vidanjörler tıkanan şehir şebekelerini açmada ve diğer bir çok endüstri alanında kullanılan makinelerdir. Bu makinelerin insan hayatını kolaylaştıran ve kurtaran etkileri bakımından da çok önemlidir. Bilinçsizce yapılan insan müdahaleleri istenmeyen iş kazalarına sebebiyet vermektedir.

Şehir ve bina kanalizasyon sistemleri bilinçsiz kullanım ve çarpık yapılaşmadan ötürü zaman zaman tıkanmakta ve insan müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bakımı gerçekten de çok zor ve hayati riskler taşıyan kanalizasyon sisteminde tam bu noktada vidanjörler devreye girerek insan müdahalesini kolaylaştırır ve doğabilecek zehirlenmelere karşı insan hayatını korur. Çünkü bilinçsizce yapılan insan müdahaleleri sonucu birçok insan bu tip yerlerde zehirlenmekte ve geri döndürülemez sonuçlar doğabilmektedir. Çalışan hayatında ki riskleri ve müdahale hızını da azaltan vidanjörler, doğabilecek maddi zararların boyutunu da azaltmaktadır. Türkiye’de kanalizasyonlar da ve diğer endüstriyel tıkanmalar da kullanılan insanların hayatlarını kaybettiği haberleri zaman zaman karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebeple atıkların temizlenmesi ve gider yollarının bakımında vidanjörler hayati rol oynamaktadır.

İnsanların hayatını her alanda kolaylaştıran makineler burada da devreye girerek hayat kurtaran birer makinelere dönüşmektedir. Doğru zamanda doğru yerde müdahalenin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

İlerleyen teknoloji ve ülke üretimine yapılan katkılarda bazı firmalar önemli rol oynamaktadır. Burada da ülkemiz adına vidanjör üretimi yapan Katmerciler ve Karba firmaları göze çarpmaktadır. Ulusal ekonomiyi güçlendirme de kendi makinelerimizi üretmenin önemi her alanda olduğu gibi burada da önem arz etmektedir.

İnsan emeği önemli fakat her alanda gerçekleşen makineleşme tüm iş alanlarına yayılmaktadır. Bu nedenle artık makineleşmenin öğrenilmesi ve endüstri devriminde yeni dalganın yakalanabilmesi için daha bilinçli toplumlara ihtiyaç doğmaktadır. Bu konuda işverenlere de büyük görev düşmektedir. Yapacakları makineleşme ile hem insan hayatını hemde insan geleceğini korumaya çalışmaları gerekmektedir.