Kanalizasyon çalışanları

Kanalizasyon alt yapı sistemlerinde çalışan personelin çalışma şartları sanıldığı kadar kolay değildir. Bu meslek en az maden işleri kadar ağır ve bir o kadar da tehlikelidir. Bu sebeple kanalizasyonlarda çalışan personelin madenlerde çalışan emekçiler gibi kullandığı bir takım araç ve gereçler mevcuttur.

Özellikle metan gazına bağlı zehirlenmelerden kaynaklı risk, kanalizasyonlarda başlıca hayati tehlikelerden biridir. Bu sebeple bu sektörde çalışan personelin önceden güvenlik tedbirlerini alması bir zorunluluktur. Aksi takdirde istenmeyen kazalar doğabilir. Gaz maskesi ve zehirli gazları süzen filtreli maskeler bu anlamda ilk akla gelen güvenlik tedbirlerindendir. Ayrıca kötü kokuya bağlı baygınlık ve aşırı mide bulanması da bu maskeler sayesinde giderilerek çalışanların işlerini kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca lağım sistemlerin de çalışan personel, genellikle bu çukurlara, rögarlardan sarkarak kanalizasyonun temizliğini yapmaktadır. Çünkü sistem yaklaşık olarak yolun iki ile üç metre altında bulunmakla beraber, kendi derinliği ile bu dört metreye kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple sarkıtılan personelin çok dikkatli bir şekilde güvenlik önlemleri alınarak sarkıtılması gerekmektedir. Aksi takdir de bir insanın girebileceği kadar dar olan bu çukurlara düşerek, çalışanların hayatı tehlikeye düşebilir.

Kanalizasyon çalışanlarının sağlığı da önemli bir diğer husustur. Bu konuda yapılan çalışmalar, kanalizasyon çalışanlarının mide ağrıları, ishal , sarılık, astım ve ciltte de alerjik bir takım hastalıklara yakalanma riskinin olduğunu saptamıştır. Hastalıklardan kaçınmak için ellerin ağza götürülmemesi, el veya eldiven ile yüzün silinmemesi ve maske takılarak kanalizasyon sisteminde gözle görülmeyen toz parçacıklarının nefes yoluyla vücuda girmesini önleyici tedbirler alınması gerekmektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalar kanalizasyon sistemin de çalışan personelin ölüm oranında artış yaşandığını göstermektedir. Aslında çok basit önlemler ile bu ölümlerin hiç yaşanmaması sağlanabilir. Bu konuda çalışanlarında bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Maalesef her konuda olduğu gibi bu konuda da insanların ” Bana bir şey olmaz ! ” düşüncesi akabinde istenmeyen sonuçlar yaşanmasına neden olmaktadır.

Kanalizasyon çalışmaları toplumda büyük bir kesim tarafından fazla önemsenmediği için bu çalışmalarda yaşanan ölüm ve kazalardan da kimsenin pek haberi olmamaktadır.