Bodrum Halkı Bıktı

Türkiye’de aşırı yağmurlar ile beraber meydana gelen su taşmaları, hemen hemen birçok il ve ilçe de sorunlara yol açmaktadır. Kış mevsimi Türkiye’nin özellikle doğu bölgelerinde çetin geçerken, güneyde ise yağmurlar felaketlere neden olur. Bu şehirlerin başında da Bodrum, her yıl görmeye alışık olduğumuz sel felaketleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bodrum da yaşayan insanları da canından bezdirmiş olan bu durum bir türlü giderilememektedir.

Kanalizasyon denilince akla ilk gelen insan dışkılarının su ile taşınması gelebilir. Fakat bir de işin yağmur suları kısmı vardır. Yağmur sularının taşınması işi, eğer ki bileşik atık su boruları ile yapılıyorsa, yani hem lağım suları hem de yağmur suları aynı boruda taşınıyorsa, işler çok daha fazla karmaşık hale gelebilir. Bu şu anlama gelmektedir; eğer bu borular da patlama meydana gelirse bodrumdasel maalesef istemediğimiz pis su da sokaklara yayılır ve kendimizi sağlıksız bir ortamın içinde buluruz.

Bodrum da her yıl yaşanan sel felaketlerinde borular patlamakta ve yetersiz alt yapı dolayısıyla sular adeta azgın bir nehir gibi önüne kattığı her şeyi sürükleyerek büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Bodrum gibi dünyanın tanınmış turistik şehrinde, bu tip felaketlerin olması gerçekten de utanılacak bir durumdur. Çünkü kanalizasyon sistemi bir şehrin her şeyidir. Şehre gelen turistler açısından da hiç iç açıcı olmayan bu durumun, acilen giderilmesi problemi artık bir zorunlukluk olmaktan çıkmıştır. Yine Bodrum’un birçok bölgesinde rögar kapaklarından gelen pis kokular da, atık suların taşınmasında ki bir başka problemdir. Bazı kesimler, suların tam olarak temizlenmeden denize akıtıldığını aktarmakta ve Bodrum sahillerinin ileride yetersiz bu alt yapıdan dolayı kirli bir denize sahip olabileceğini düşünmektedir. Gerçekten de pis suyun denize akıtıldığı artık şehir efsanesi olmaktan çok uzaktır. Filtreleme merkezlerinin yetersizliği ve bu büyük yarım adanın önceden kontrol altına alınamaması, maalesef istenmeyen sorunlara neden olmaya devam etmektedir.

Unutmayalım ki bir zamanlar insanlar İstanbul da rahatça denize girebiliyor ve yaz tatillerini Ege ya da Akdeniz sahillerine gitmeye gerek duymadan deniz de geçirebiliyordu. Bodrum’unda bu hale gelmemesi için gerekli önlemlerin, artan nüfus ve şehirleşme hızından çok daha hızlı bir şekilde alınması gerekmektedir.